Bezpieczny Kredyt Poznań

Czy w 2024 zabraknie środków?

  • 10 000 – przewidywana, przed startem programu, ilość Bezpiecznych Kredytów 2 procent w 2023
  • 24 286 – ilość już podpisanych umów na dzień 23.10 wg danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W ciągu tygodnia przybyło 3381 wniosków
  • 35 – 40 000 – obecnie przewidywana minimalna ilość kredytów 2 procent wypłaconych do końca 2023
  • 50 000 – tyle Bezpiecznych Kredytów miało sprzedać się do końca… 2024 roku wg szacunków z czasu sprzed wprowadzenia programu
  • 70 000 – przybliżona, przewidywana przez Ministerstwo ilość wniosków w procesie.
Opierając się tylko na wyliczeniach i już udzielonych kredytach obawy o przyszły rok są uzasadnione.

Po fali artykułów o możliwości wstrzymania Bezpiecznego Kredytu 2% w przyszłym roku głos zabrał minister Waldemar Buda i w Radiu Plus usłyszeliśmy:

„Myśmy przewidywali regułę polegającą na tym, że budżet stworzyliśmy dla 2023 i 2024 wspólny. Nie limitujemy w żaden sposób tego, co się dzieje w 2023 r. – czyli każdy beneficjent będzie obsłużony i będzie mógł z tego skorzystać, natomiast w 2024 r. będziemy do tej sumy dokładać tyle, ile będzie potrzeba”. „My czekamy, pod koniec roku będziemy aktualizować te wartości i dosypywać środków”.

Trzeba jednak podkreślić, że jak na razie są to tylko polityczne zapowiedzi. Dzisiaj odbywające się wybory (15.10.2023) powodują, że skład rządzących jest wielką niewiadomą a jak zadecyduje nowy Sejm przekonamy się dopiero w późniejszym okresie.

Zwiększenie budżetu na dopłaty będzie wymagało zmiany w ustawie. Żeby to zrealizować, wymagana będzie zgoda nowego parlamentu i inicjatywy nowych rządzących. Skonstruowanie nowego składu rządu, prace organizacyjne na pewno trochę czasu zajmą. Następnie sam proces legislacji, który zajmie kolejny okres. Więc jeśli nawet będzie taka wola rządzących, aby zwiększyć budżet BK2, i tak może się okazać, że nowelizacja ustawy może wejść w życie przed skończeniem się środków.
Czy warto spieszyć się z Bezpiecznym Kredytem 2 procent?

Jednoznaczniej odpowiedzi nie można udzielić. Kredyt 2 proc. dla osób, które mogą z niego skorzystać jest atrakcyjny. Porównując BK2 z standardowym kredytem można zaoszczędzić setki tysięcy złotych dzięki dopłatom z budżetu.

Istnieje obawa, że z początkiem roku może środków zabraknąć. Ceny nieruchomości szaleją i są coraz wyższe (niestety, jest to skutek uboczny programu, którego większość osób się spodziewała) więc czy pośpiech jest wskazany, aby jeszcze w tym roku złożyć wniosek? Tu każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

Przyszłości nie znamy… może pula środków zostanie zwiększona, może będzie jeszcze tańszy kredyt na 0% (program jednej z partii)? A może ceny nieruchomości nie będą tak szalały i pojawi się większa ich pula i możliwość wyboru?

Czy warto spieszyć się z Bezpiecznym Kredytem 2 procent?

Pamiętajmy jednak o najważniejszym. Atrakcyjny kredyt to tylko droga do swojej nieruchomości. Kierujmy się przede wszystkim naszym celem, czyli wyborem samej nieruchomości – w końcu to miejsce w którym będziemy mieszkali przez kolejne lata.

Więcej: https://lukaszsroczynski.pl/2023/10/15/bezpieczny-kredyt-2-procent-czy-zabraknie-srodkow-w-2024/

Łukasz Sroczyński

Łukasz Sroczyński

Pośrednik kredytowy